تبلیغات
امامزاده های استان اردبیل

LOGO

امامزاده های استان اردبیل
تقدیم به حضرت عباس(ع) یگانه ایثارگر تاریخ بشریت
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

امام زاده صالح (ع)


ما تمام آن اقوال خود را از كتاب ناسخ التواریخ و منتخب التواریخ با جانب اختصار در اینجا ذكر خواهیم نمود.

اما تعداد فرزندان امام موسی كاظم(ع) بنابر نقل"ابن شهر آشوب"(134)سی نفر و بنا بگفته صاحب كتاب"عمده الطالب"(135)60 تن كه 23 پسر و 37 دختر ذكر نموده اند.

و مرحوم"شیخ مفید" در كتاب(ارشاد)(136)خود فرزندان آن امام همام را 37 تن می داند كه 18 تن پسر و 19 تن دختر قید نموده است.

و همچنین در كتاب"كشف الغمه فی معرفه الائمه"(137)نوشته شده كه برای آن حضرت 38 فرزند بود، كه 18 تن دختر و 20 تن پسر می باشد.

در كتاب"ینابیع الموده"(138)مسطور است كه آنحضرت را سی و هفت تن پسر سوای اطفال بوده و شمار فرزندان امام(ع) را 59 تن دانسته است.

ابن جوزی در كتاب تذكره مینویسد كه گفته اند آنحضرت را 20 پسر و 20 دختر بوده است.

ملاحسین كاشفی در كتاب"روضه الشهداء"(139)می نویسد كه حضرت امام كاظم(ع) را 60 فرزند كه 37 تن دختر و 23 تن پسر بوده منتهی اسامی آنها را بجز آنهائیكه دارای عقب بوده اند ذكر ننموده است.

صاحب كتاب"زینه المجالس"(140)نقل از حمدالله مستوفی می گوید كه حضرت را 37 پسر و 8 دختر بوده است.

همچنین در كتاب گزیده تاریخ مسطور است كه حضرت را 51 پسر و 28 دختر بوده كه بسیار بعید است زیرا در هیچ كتابی شمار اولاد آنحضرت را 79 تن ننوشته اند مگر اینكه فرزند زادگان آن حضرت اضافه كرده یا سهوی در قلم كاتب شده است، اضافا محسن را از اولاد آن حضرت دانسته و می گوید كه قبر محسن در فراهان عراق عجم كه از بلاد قم است می باشد و به زاهد محسن معروف و ابوالخیر را هم از جمله پسرهای آن امام نامبرده است.

و در كتاب"تاریخ قم "(141) صرحه را از دختران آن حضرت نام برده كه(صرح) بمعنی بلند و خالص و برگزیده از هر چیز است.

و در كتاب"راحه الارواح"(142)18 پسر برای آن حضرت نام برده كه بجای حسین، كلیم نوشته است.

این بود اقوال منقول در تعداد فرزندان امام موسی كاظم(ع)،گرچه تعداد دیگری از مورخین نظریه ای داده اند اما بجهت اختصار همه آنها خود دارای كرده و الآن در اینجا مختار مرحوم شیخ عباس قمی را نقل نموده و تعداد فرزندان آن امام همام را با اسامی شریفشان و اسامی منقول از دیگر مورخین را ذكر كرده و پس از آن نظریه ما را با ادله روشن در مورد تعداد فرزندان آن امام همام ذكر و بیان خواهیم نمود.

اسامی شریف اولاد امام موسی كاظم(ع) بنا به مختار شیخ عباس قمی در منتهی الامال از مرحوم شیخ مفید(ره) چنین است:

فرزندان ذكور 18 تن كه عبارتند از:

حضرت علی الرضا(ع)، ابراهیم، عباس، قاسم، اسماعیل، جعفر، هارون، حسن، احمد، محمد، حمزه، عبدالله، اسحق، عبیدالله، زید، حسین، فضل، سلیمان.

اما اگر اقوال دیگر مورخین را همچنانكه بیان گردید ذكر نمائیم و اسامی فرزندان امام كاظم(ع) را با روایت آنها جمع كنیم می توان اسامی زیر را از اولاد ذكور آن حضرت اضافه كرد كه عبارتند از:

عقیل، عمر، جعفراصغر، یحیی، عبدالرحمن، ابوبكر، داود، عون، محسن، ابوالخیر، كلیم، عزیز، ابراهیم اصغر، و صالح.برچسب ها : امام زاده صالح (ع) ,
دنبالک ها : امام زاده صالح (ع) ,
درباره ما

در دنیای امروز كه قدرت تبلیغاتی هر كشور تثبیت كنندة موقعیت و جایگاه آن كشور در میان سایر ممالك می باشد تلاش به منظور توسعه تبلیغات بهترین راه حیاتی است كه در درجة اول به عهده دولت و مسئولین و در مرتبه بعدی وظیفه هر یك از آحاد مردم می باشد . ما نیز به نوبه خود سعی بر آن داریم تا با بیان كوتاهی در زمینة امام زاده های استان اردبیل از مشكلات آن كاسته و پیشرفت آن را تسریع نماییم . هدف از نگارش مطالب این وبسایت ارتقاء مهارتهای افراد به منظور بكارگیری هرچه بهتر و سریعتر از شبكة گسترده جهانی در زمینة فعالیتهای مذهبی است؛ به گونه ای كه پس از یادگیری این مهارتها بتوانند با مهارت كامل تبلیغاتی را از طریق شبكه جهانی انجام دهند . بدیهی است كه مطالب آن عاری از خطا نبوده و تكمیل آن به یاری شما نیاز دارد
لطفاً مطالب خود را به امیل ما ارسال کنید.

همچنین امیل ما آماده دریافت هرکونه مطالب ارزشمند از سوی شماست.
imamzadeh1@gmail.com
مدیر وبسایت : حسین پناهی بیزن
banner 240x200px

آمار سایت

افراد آنلاین:
بازدید امروز : 1
بازدید دیروز : 0
بازدید این ماه :
کل بازدید:4
آخرین بروزرسانی :
banner 240x200px
banner 240x200px
banner 240x200px
banner 240x200px
banner 240x200px
banner 240x200px
banner 240x200px

نظرسنجی

لطفاً با نظرات خود درباره این وبلاک ما را در تهیه هرچه بهتر یاری دهید؟


کدهای شما


سخنی از بهشت .

وب هکس

. . . . آب و هوا .

آخرین اخبار اقتصادی


.

آخرین اخبار دانش و فناوری


.

آخرین اخبار ایران و جهان


.

وب هکس